VIDEO

Czy czeka nas rewolucja VOD?

Klasyczna telewizja powoli odchodzi na śmietnisko historii. Tu pojawia się jednak pytanie – co ją zastąpi i jak dostosuje się do tego rynek rozrywki?

Zmierzch ery telewizji kablowej

Z pewnością wszyscy zauważyli, że coraz częściej rezygnujemy z oglądania telewizji na rzecz innego rodzaju mediów. Nie tylko jeśli chodzi o dostęp do informacji, ale także w kwestii programów rozrywkowych. Szklany ekran powoli może pójść w zapewnienie. Ma to przyczynę w gwałtownym i prężnym rozwoju wszelkiego rodzaju technologii informatycznych. Telewizja kablowa przegrywa wyścig z naszymi smartfonami czy komputerami. To właśnie internet w głównej mierze przyczynił się do odejścia od klasycznej telewizji kablowej. Co jednak szykują dla nas właściciele wszelakich serwisów online?

Internet jako zamiennik telewizji

Nie można pominąć udziału internetu w rynku informacyjnym czy rozrywkowym. Żeby sprawdzić, na przykład newsy coraz częściej korzystamy z komputera lub mamy ustawione specjalne powiadomienia na naszym telefonie komórkowym. Można zauważyć trend, że ludzie chętniej korzystają z sieci, niż oglądają wiadomości w telewizji. Nic w tym dziwnego, ponieważ to rozwiązanie jest wygodniejsze dla wielu osób. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, operatorzy wielkich serwisów uruchamiają szereg nowatorskich funkcjonalności, by zaspokoić konsumenckie potrzeby. Jednym z takich rozwiązań jest telewizja internetowa. Pozwala nam nie tylko oglądać wiadomości czy klasyczną ramówkę, ale także stawia na szereg innowacyjnych usług. Jedną z nich jest właśnie usługa VOD. Czy wiecie, na czym polega?

Na czym polega VOD?

VOD to akronim od anglojęzycznego pojęcia „Video On Demand”. Jeśli chcielibyśmy przetłumaczyć je na język polski, oznaczałoby ono po prostu „wideo na żądanie” bądź „wideo na życzenie”. I tym właśnie jest usługa VOD. Jest to coś na kształt wirtualnej wypożyczalni treści, które dostarczają nam platformy telewizji internetowych. Co jednak należy mieć, żeby z takiej wypożyczalni skorzystać? Czy na VOD filmy i seriale znajdę bez trudu?

Czy usługi Video On Demand są wymagające technicznie?

Odpowiedź na pytanie postawione w śródtytule brzmi „nie”. Jest to naprawdę prosta usługa i aby z niej korzystać nie musisz posiadać żadnego dodatkowego sprzętu. Obędzie się bez dekoderów czy wiercenia otworów w fasadzie budynku pod talerz satelitarny. Niezbędne jest tylko posiadanie urządzenia mogącego łączyć się z internetem i dostęp do tejże sieci właśnie. W dzisiejszych czasach chyba każdy z nas ma taki sprzęt. Może to być zwyczajny telefon komórkowy, telewizor z systemem smart tv czy tablet lub laptop. Na każdym z nich z powodzeniem uruchomisz telewizję internetową czy to logując się na konkretną stronę, czy to korzystając z dedykowanej aplikacji. Jak widzisz, każdy jest w stanie uzyskać dostęp do platform streamingowych.

Czy poradzę sobie z obsługą telewizji internetowej?

Korzystanie z platform świadczących usługi Video On Demand jest banalnie proste – poradzi sobie z tym nawet dziecko, nie mówiąc już o osobie dorosłej. Nawet jeśli ktoś nie jest biegły w kwestiach technicznych czy nowinkach internetowych to też na pewno poradzi sobie z obsługą. Strony telewizji internetowych są tak zaprojektowane, żeby w jak największym stopniu ułatwić korzystanie z nich. Każda z nich posiada wyszukiwarkę, dzięki czemu odnalezienie ulubionego serialu zajmie nam kilka chwil. Dedykowane aplikacje na urządzenia elektroniczne jeszcze bardziej uproszczają sprawę. Dzięki nim na VOD seriale czy filmy obejrzysz bez czasochłonnego przeglądania zakamarków internetu!

Jakie są główne atuty korzystania z usług Video On Demand?

Telewizje on-line gwarantują swobodę w wyborze. Użytkownik nie jest już uzależniony od ramówki, a ma realny wpływ na to, co chce oglądać. A jest w czym wybierać, gdyż platformy streamingowe niejednokrotnie mają większe bazy treści niż klasyczne telewizje kablowe.

Z usług której telewizji internetowej skorzystać?

Bez wątpienia liderem w dostarczaniu usług Video On Demand jest dobrze wszystkim znany serwis IPLA. Bogactwo treści, jakie oferuje, z pewnością zaspokoi wymagających widzów. Znajdzie się tam także coś dla naszych milusińskich, wszelkiego rodzaju bajki i programy edukacyjne. Jeśli nie wiedziałeś jaką platformę wybrać teraz nie musisz się wahać!

Leave a Reply