VIDEO

Co to jest usługa VOD, jak wygodnie z niej korzystać i bez obaw o legalność?

Rozwój technologii spowodował, że możemy dziś oglądać filmy i seriale online. Bez wychodzenia z domu wyświetlimy na dowolnym urządzeniu najnowsze produkcje telewizyjne czy kinowe, a także ponadczasowe filmy. Pozwala na to usługa VOD, która jest znana jako „video na życzenie” oraz „video na żądanie”. W artykule przedstawiamy definicję tego rozwiązania, a także podpowiadamy, jak korzystać z platform VOD w sposób komfortowy, legalny i bezpieczny.

Co to jest VOD? 

VOD to usługa polegająca na wypożyczaniu materiałów video, które są transmitowane w technologii strumieniowej. Użytkownik nie musi dostosowywać się do telewizyjnej ramówki. Na platformie VOD seriale i filmy może oglądać dokładnie wtedy, kiedy ma na to ochotę. Unika więc nieprzyjemnej sytuacji, kiedy nagła zmiana planów uniemożliwia obejrzenie długo wyczekiwanej produkcji, transmitowanej na kanale telewizyjnym. 

Sposób działania serwisów VOD przypomina stacjonarne wypożyczalnie materiałów na VOD. Wypożyczamy filmy na wskazany czas, jednak nie otrzymujemy ich w tym przypadku na fizycznym nośniku, lecz w wersji online. W przypadku płatnych nagrań, konieczne jest wykupienie kodu dostępu. W celu jego opłacenia, warto skorzystać z systemu szybkich płatności elektronicznych, karty lub mechanizmu BLIK. W serwisach VOD filmy i seriale zwykle można wyświetlać od 12 do 48 godzin, licząc od momentu wprowadzenia kodu. Wybrany materiał mamy więc możliwość obejrzeć nawet kilkakrotnie, a także korzystać z opcji jego przewijania, wstrzymywania oraz wznawiania. 

W bibliotece platform VOD znajdują się również bezpłatne nagrania – najczęściej są to starsze filmy, do których po latach wracamy z sentymentem. Aby je oglądać, wystarczy wyszukać interesujący nas materiał. W tym celu można posłużyć się udostępnianą przez serwis wyszukiwarką. Filmy i seriale znajdziemy m.in. po wpisaniu ich tytułu, nazwiska reżysera, scenarzysty czy aktora. Jeżeli nie mamy jasno sprecyzowanych preferencji, wtedy warto również skorzystać z podziału materiałów na kategorie ze względu na gatunki filmowe. Spory wybór darmowych nagrań VOD znajdziemy np. na platformie IPLA – wśród nich są m.in. takie komedie jak „Sami swoi” czy „Kogel Mogel”. 

Jak zapewnić sobie komfortowe oglądania nagrań w usłudze VOD? 

Filmy i seriale w serwisach VOD można wyświetlać z poziomu przeglądarki witryn internetowych, a także wykorzystując w tym celu aplikację powiązaną z platformą. Wypożyczony materiał uruchomimy na każdym urządzeniu obsługującym internet – będzie to np. tablet, smartfon, konsola do gier czy laptop.  

Oglądanie filmów na małym ekranie bywa jednak mało wygodne i męczące dla oczu, dlatego warto przenieść obraz na duży ekran monitora czy telewizora. W tym celu należy nawiązać połączenie pomiędzy oboma urządzeniami. Zrobimy to w prosty i szybki sposób za pomocą kabla HDMI. Jeżeli jednak któreś z urządzeń nie posiada takiego wejścia, wtedy konieczne może okazać się skorzystanie z przejściówki. Posiadacze urządzeń Smart TV mogą również uzyskać połączenie dzięki funkcji WI-Fi Direct. Obraz na duży ekran przeniesiemy także w sposób bezprzewodowy, jeżeli zaopatrzymy się w przystawkę telewizyjną, np. Google Chromecast. 

Komfort oglądania filmów na VOD podniesiemy również wtedy, gdy zdecydujemy się na wypożyczenie materiału bez reklam. Taką możliwość zapewnia m.in. platforma IPLA. Dzięki temu uda nam się rozwiązać problem nurtujący od wielu lat widzów tradycyjnej telewizji. Zazwyczaj są oni narażani na niepotrzebne zdenerwowanie, kiedy najważniejszą scenę niespodziewanie przerywa sport reklamowy. 

Czy oglądanie filmów online jest legalne i bezpieczne?

Korzystanie ze sprawdzonych platform VOD jest w pełni legalne i nie naraża na niebezpieczeństwo wyłudzenia pieniędzy czy danych osobowych. W przypadku takich serwisów jak np. IPLA możemy być pewni, że ich właściciele posiadają pełne prawa do udostępniania nagrań. Cechują się one wysoką jakością zarówno obrazu, jak i dźwięku. Korzystając z mniej znanych serwisów, warto zachować ostrożność. Może się chociażby okazać, że zamiast kodu z dostępem do filmu uruchomimy płatną subskrypcję SMS. 

Leave a Reply