VIDEO

Najświeższe wiadomości – Polsat News

Polsat News rozpoczął nadawanie 7 czerwca 2008 roku. Przez te lata stał się przodującym kanałem informacyjnym w Polsce.

Historia Polsat News

Pierwotnie kanał miał nosić nazwę – Polsat 24, ale zdecydowano się ją zmienić pod wpływem sugestii pierwszego szefa kanału – Henryka Sobierajskiego. Emisja testowa ruszyła 7 czerwca 2008 roku o godzinie 7 rano. Zakończono ją 14 lipca tego samego roku, kiedy podjęto decyzje o rozpoczęciu stałego nadawania. Wielkim atutem kanały był fakt, że Polsat News jako pierwszy w Polsce nadawał w formacie 16:9 w paśmie niekodowanym. Pozwoliło to uzyskać szeroką rzeszę widzów, którzy szybko uznali kanał za swoje pierwsze i podstawowe źródło informacji. Choć początkowo kanał nie mógł konkurować ze starszymi i większymi rywalami, jakimi byli TVN 24 oraz TVP Info, to zadecydowano o jego zakodowaniu na platformie Polsatu Cyfrowego.

Specyfika kanału informacyjnego

Transmisja dzienna zaczyna się od programów emitowanych na żywo. Te trwają od godziny 05:59 do 23:50. Co pół godziny nadawany jest program informacyjny, który trwa kilka minut i skupia się na najważniejszych wydarzeniach dnia. W ciągu dnia informacje z „wczoraj” są zastępowane bieżącymi doniesieniami. W razie konieczności kanał prowadzi nadawanie na żywo. Kanał ma ośrodki we wszystkich najważniejszych miastach Polski oraz cztery placówki za granicą. W Brukseli, Rzymie, Waszyngtonie oraz Berlinie. Wcześniej kanał miał też swoją placówkę w Moskwie oraz Pradze.

Plan transmisji podobnie jak w każdym kanale tego typu podzielona jest na trzy pasma. Poranne o nazwie Nowy Dzień oraz popołudniowe – W rytmie dnia i wieczorne. Głównym programem informacyjnym są „Wydarzenia”. Program trwający 30 minut ma za zadanie podsumować wszystkie najważniejsze newsy z danego dnia. W jego trakcie nadawany jest też „Gość Wydarzeń”, wedle statystyk jest to najchętniej oglądany program nadawany w Polsacie News. Codziennie jest oglądany przez blisko 60 tysięcy widzów.

Dziennikarze i współpraca

Z kanałem współpracują tacy dziennikarze jak Dorota Gawryluk czy Jarosław Gugała oraz Bogdan Rymanowski. Wcześniej z PolsatNews związany był także Kamil Durczok czy Beata Grabarczyk i Radosław Kietliński. Kanał współpracował z siecią CNN. Dzięki temu dziennikarze stacji mogli przejść szkolenie w USA. Umowa obejmowała też dostęp do materiałów i relacji oraz wymianę informacji. Kilkuletnia współpraca pozwoliła na zyskanie doświadczenia, co było niezwykle ważne zwłaszcza w kontekście faktu, że wielu dziennikarzy Polsatu nie miało wcześniej do czynienia z kanałem informacyjnym.

Leave a Reply